1936 Kütahya doğumlu Eşref Dumlu, Kütahya lisesinden mezun olduktan sonra 1956 yılında Ankara üniversitesi veteriner fakültesine başladı. 1960 yılında Veteriner Hekim olarak mezun olduktan sonra 1960-1962 yılları arasında askerlik hizmetini bitirip Tarım Bakanlığı Trabzon Merkez Veterineri olarak görev yaptı. Bu görevini İstanbul Üniversitesi Eczacılık fakültesine başlamak üzere ayrıldı.

Eczacılık eğitimine devam ederken Eczacıbaşı İlaç Fabrikasında çalışmaya başlamıştır. 1968 yılında Eczacılık fakültesini bitirdikten sonra Eczacıbaşı Veteriner İlaç Satış Müdür olarak göreve başladı. 13 yıl süresince yeni ürünler geliştirerek Hayvancılık Sektörüne hizmet etti. 1977 yılında Biyoteknik A.Ş. isimli şirketi kurarak hizmetlerine devam etti.

Türkiye’de sadece ithal ve ruhsatsız ürünlerin satıldığı Pet Hayvanları sektöründe ilk ürün çalışmalarını yaptı. Pet ürünleri sektörünün ilk yerli üretimini yaparak bugün yerli ürünler pazarının temelini attı. Gerekli formül çalışmalarını kimya sektöründe ve eczacılık sektöründe kendisi gibi konusunda duayen olan ekip arkadaşları ile birlikte yaptı.

Türkiye’de Hayvancılık sektörünün gelişimi için kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler üretmeyi kendisine ilk hedef olarak belirledi.

DML-Teknik A.Ş. bünyesinde Hayvancılık ve Pet sektörünün ülkemizde gelişimi için 60 yıllık tecrübesiyle çalışmalarına devam etmektedir.